Af Steffan Mikkelsen Skov
staf@bergske.dk
Politiet vil stresse det lokale prostitutionsmiljø - senest med anholdelse af tre midtjyder
BORDELSAGER: Det er udtryk for en bevidst strategi fra politiets side, at ulovlige bordeller, udenlandske prostituerede og deres danske håndlangere i denne tid optræder i de lokale retssale.
»Vi går efter alle, begyndende ved den laveste i hierarkiet, for at stresse hele miljøet. Når vi måske får presset de laveste væk, tvinger det de næste led til selv at træde frem i lyset og få skidt på fingrene,« siger kriminalassistent Tom Nørskov fra politiet i Viborg.
Senest er tre personer sat i varetægtsfængsel i en sag om menneskesmugling og vold mod en afrikansk kvinde, der arbejdede som prostitueret i Viborg.
Anholdelserne involverer en stribe bordeller med prostituerede fra Vestafrika. Det er med en kvinde fra Uganda som bordelmutter. Hun ejer selv et bordel på Herningevej i Haderup og på Vestergade i Herning. Med i kæden er også Teglskær 4 og Gl. Århusvej 407 i henholdsvis Viborg og Rindsholm.
Ikke mindst bordellet i nummer 407 har været aktivt mange år i et hus ejet af Låsby-Svendsen.
De seneste lovændringer har givet politiet et nyt våben mod illegal prostitution.
Hvis kvinder opholder sig ulovligt i Danmark giver det som førstegangs-forseelse 10.000 kroner i bøde at huse, transportere eller hjælpe kvinderne videre til et andet land.


MariagerfjordEn 43-årig mand fra Hobro blev natten til søndag ved midnatstid anholdt og sigtet for spiritus-sejlads.
leder De ligger der i bunker og ser så appetitelige ud: æbler, pærer, blommer og nektariner. Frugt er sundt, og vi køber ind af det i posevis og kassevis.
sex Hej Christina
Jeg er en mand på 46 år og har brugt nylonstrømper i 30 år.
STOCKHOLM Kvinde boede med 191 katte
HONG KONG Huggede hovedet af mor og sprang i døden
Håndbold Randers HK-spillere smider tøjet
Norge kan ifølge Michael Laudrup godt glemme alt om at kvalificere sig til EM
01:23 : Sharapova: Wozniacki kan gå hele vejen
01:03 : Grækenland ryster ministerposen
00:57 : Polsk modangreb på GN Store Nord
00:48 : God start gjorde forskellen for Wozniacki
00:07 : Wozniacki er i kvartfinalen ved US Open
00:06 : Mårhund bliver jaget vildt
00:06 : Skal byrådet på slankekur?
00:06 : Traditionsrig nytårskoncert droppes
00:06 : Sådan går det i håndboldligaen
00:06 : Fregatten Jyllands besøg i Randers
00:06 : Voksende fornuft
23:51 : Wozniacki klar til kvartfinalen i US Open
23:38 : Natogeneral ønsker ekstra 2000 soldater
22:32 : Minister bliver hyldet ved ramadanmiddag
22:24 : Norge og Rusland underskriver deleaftale
21:47 : Brite er anholdt for hustrudrab i Frankrig
21:36 : Udbyhøj får en splinterny havn til knap 30 mio.
21:34 : Plejehjemsbeboer kæmper for sit hjem