På rekordtid har Hobro Egnens Skytteforening fået renoveret det 30 år gamle skydebane-anlæg under Hobro Idrætscenter på Amerikavej i Hobro.
»Dét, der ville have taget andre skytteforeninger halvandet år at lave, det tog os to måneder. Dansk Skytte Union troede da også først, at det var løgn, da vi ringede og sagde, at vi var klar til indvielse,« smiler formand for Hobro Egnens Skytteforening, Jens Arne Abildgaard stolt.
1,3 million kroner
Det var da heller ikke gået, hvis ikke det skydeglade folkefærd havde hænderne ekstraordinært godt skruet på og havde lyst og tid til ombygningen.
Der er renoveret for 1,3 millioner kroner, hvoraf de 465.000 kroner er kommet fra De Danske Skytteforeninger som tilskud, og hvor resten er optaget som lån.
Selv om skydeforeninger rundt om er ved at uddø på grund af aldrende og manglende medlemmer, så gælder det ikke i Hobro.
Da klubben i 2007 var helt ned at vende på smertegrænsen med 59 medlemmer, blev der grebet ind, og forretningsmindede folk kom til, fortæller Jens Arne Abildgaard.
»Folk skal føle sig velkomne her. Vi siger goddag og tager os af folk. Det er jo os, der driver butikken og os, der står bag disken, og folk skal have en god oplevelse for at vende tilbage,« siger formanden.
Stor succes
Og den strategi ser ud til at lykkes. For i dag mønstrer foreningen hele 242 medlemmer, og mange er børn og unge, som kan drive foreningen videre en skønne dag.
I 2011 blev der hevet omkring 100 pokaler og præmier med hjem til Hobro.
En af juniorerne, Benjamin Thomsen på 15 år, vandt det nordjyske mesterskab i sidste uge.
»Og kan han holde styr på nerverne til DM i Vingsted om tre uger, ja, så kan han hive det hjem,« spår Jens Arne Abildgaard.
Læs mere i mandagsavisen.










































seneste kommentarer