»Grundet de lave frosttemperaturer døgnet rundt virker vejsaltet ikke optimalt, og der er derfor ekstremt glat i Mariagerfjord Kommune. Så pas på derude og vær meget opmærksom på isglatte veje,« lød advarslen.
Kommunens veje er inddelt i tre klasser og stierne i to klasser. Glatførebekæmpelse og snerydning prioriteres efter denne klassificering.
Grundejernes forpligtelser
Som kommunen har også grundejerne forpligtelser i vintervejret: Bor man i en by eller bymæssig bebyggelse, er det ens ansvar at holde fortove og stier ud for ens ejendom fri for sne og is. Ejere af en privat fællesvej eller sti har også ansvar for, at der er ryddet for sne, og at der er saltet eller gruset mod glat føre.
Som udgangspunkt skal man sørge for, at der er ryddet mellem klokken 7.00 og klokken 22.00. Hvis man ikke rydder for sne og is, kan det medføre, at kommunen gør det på ens regning.
Det kan også medføre anmeldelse til politiet og eventuel bødestraf. Hvis nogen falder og kommer til skade, kan det medføre erstatningsansvar.











































seneste kommentarer