Håndbold

Denne gang er det TV2, som har kastet deres kærlighed over de randrusianske håndboldpiger, når de i den fynske hovedstad møder Odense GOG.

»Vi er glade for at få endnu en tv-kamp. Vi har vundet fire kampe i streg og er på vej op igen efter et lille dyk. Den stime skal vi følge op og bygge videre på. Hvis vi gerne vil ende på andenpladsen i ligaen, kræver det, at vi slår Odense GOG,« siger Randers HK-træner, Jan Leslie, som forventer et intens og spændende opgør i Arena Fyn, selv om hjemmeholdet er uden sejr i de sidste fire kampe.

»Opskriften er meget enkelt. Vi skal lave så få fejl som muligt og spille stabilt, så Odense GOG ikke får i gang i deres kontraløb. Det kan godt være, at de har haft en skidt sæson, men holdet består stadig af mange svenske og danske landsholdsspillere, som ikke vil levere en dårlig kamp, når der er tv på,« lyder det fra Jan Leslie.

Sidste gang Randers HK mødte fynboerne på udebane, løb holdet ind i en øretæve på 35-21.

»Vi skal have revanche fra nederlaget i sidste sæson. Jeg vil betegne kampen, som den værste i min tid i Randers, og vi har også snakket om netop det opgør i optakten til kampen lørdag,” siger Jan Leslie.