For nylig fortalte vi om virksomheden Nordhavn A/S, der er flyttet fra Aarhus til Randers og dermed har tilført byen 40 nye arbejdspladser. I disse dage kan man så få et indtryk af, hvad Nordhavn beskæftiger sig med.
I havnen tæt ved sejlklubben ligger en af det statslige lodsvæsen Danpilots lodsbåde. Neptun, som båden er døbt, har hjemme i Gedser, men er i Randers for at få nye motorer. To styk 13 liters 500 hestekræfters maskiner. De leveres og monteres af Nordhavn. Onsdag blev de sænket ned i Neptuns skrog og i løbet af en god uges tid bliver de tilpasset og monteret.
Ny generation
De to motorer er seks-cylindrede rækkemotorer, men erstatter to otte-cylindrede V-motorer. Effekten er imidlertid den samme. Derimod er brændstoføkonomien bedre, ligesom styringen i den nye generation motorer er elektronisk mod tidligere mekanisk.
Motorerne er bygget hos Scania men tilpasset deres fremtidige funktion hos Nordhavn.
»Det er et par pænt kraftige maskiner, som kan give båden en fart på 21 knob,« fortæller projektleder på motorudskiftningen, maskinmester Per Andersen.










































seneste kommentarer