RANDERS

Som vi tidligere har fortalt, så har togfabrikken Bombardier i Randers sendt et forslag og et tilbud til DSB om at ombygge og dermed levetidsforlænge de eksisterende IC3-tog og på den måde løse problemet med de skandaleramte IC4-tog, der fortsat ikke fungerer efter hensigten.

Et nej tak fra DSB kan meget vel betyde enden for Randers’ togfabrik, Bombardier. En dyster spådom, som direktør for Bombardier Transportation Danmark, Thomas Bolding Rasmussen ikke vil afvise.

»Det er ingen hemmelighed, at vores ordrebog er meget slunken. Og det giver ikke mening at drive fabrikken videre udelukkende på ordrer fra udlandet,« siger han.

Fingerpeg på møde?

Han ønsker ikke at sige mere om, hvordan han vurderer udsigterne til at DSB og transportminister Henrik Dam Kristensen takker ja til ideen om at føre IC3-togene up to date. Men måske kan et møde i transportministeriet 9. februar give et fingerpeg om, i hvilken retning det går.

På mødet skal konsulentfirmaet Atkins, som for nylig afleverede en rapport om IC4, ifølge bladet Ingeniøren svare på spørgsmål fra trafikpolitikere fra alle partier. Atkins konkluderede i rapporten, at IC4 grundlæggende er et sundt tog, som det derfor godt kan betale sig at bruge penge og kræfter på at gøre helt køreklare.

Skepsis

Den konklusion har der siden, rapporten blev offentgjort, været sat mange spørgsmålstegn ved, og nu får politikerne så mulighed for at rette deres skepsis og mange spørgsmål direkte til Atkins. Efter mødet med politikerne vil også andre få lejlighed til at stille spørgsmål.

Læs også: DSB udvider i Randers

Bombardier fylder 150 år

Læs også: Bombardier fyrer 45