Syddjurs

Syddjurs Kommune indgik et samarbejde med ISU/Varda omkring opgaverne ved sygedagpenge.

Syddjurs Kommune har med aftalen ønsket at styrke indsatsen for få sygemeldte borgere tilbage i arbejde og undgå at borgere bliver ude af stand til at være på arbejdsmarkedet.

Al forskning og konkret erfaring underbygger det særdeles væsentlige i at få muligheder for at komme tilbage til arbejdslivet snarest efter en sygeperiode. Loven om sygedagpenge foreskriver, at der skal være en intensiv indsats for at forkorte sygedagpengeperioden hen imod et permanent levebrød for borgeren.

Efter retningslinjerne

Samarbejdet er defineret indenfor de retningslinjer beskæftigelsesministeriet har udstukket for kommuners muligheder for at samarbejde med private firmaer om disse opgaver.

Syddjurs Kommune har valgt at samarbejde med ISU/Varda fordi de i fællesskab har kunnet dokumentere stor faglig indsigt og erfaring med området. Der har undervejs i gennemførelsen af samarbejdet været arbejdet meget med fælles udvikling og opbygning af viden.

I denne proces har der været løbende målinger på hvad medarbejderne har ment om forløbet og indsatsen, og der har været overvægt af positivitet omkring projektet.

I processen er også grundigt beskrevet afgrænsningerne mellem ISU/Vardas opgaver og Syddjurs Kommunes opgaver, og ISU/Varda handler udelukkende under instruktionsbeføjelse af Syddjurs Kommune.

Dvs. Syddjurs Kommunes fagligt ansvarlige godkender alt materiale, der udarbejdes i sager om Syddjurs Kommunes borgere.

Oganisation forandres

Den intensive indsats som Syddjurs Kommune har valgt at sætte ind på sygedagpengeområdet, medfører at der også sker tilpasninger i organisationen, så indsatsen følger politiske og administrative retningslinjer.

Disse retningslinjer er genstand for drøftelse i jobcentrets ledelse og i samarbejdssystemet, og der lægges op til at der skal være stor åbenhed omkring drøftelsen heraf. Samarbejdssystemet (MED) lægger Syddjurs Kommune vægt på skal være åbent for alle synspunkter omkring det faglige områdes opgaver.

Derfor er det med undren og beklagelse, at HK ikke mener, at medarbejdere kan få kontakt til ledelsen, det vil ledelsen naturligvis gerne gøre noget ved.

Proces er på skinner

Ved MED møde den 6. januar aftaltes, at der iværksættes en proces omkring nogle medarbejderes utryghed omkring besparelser og organisationsændringer, og der aftaltes møde om den videre proces mellem medarbejdere og afdelingsleder.

I konsekvens af artiklen har ledelsen 12. januar kontaktet HK Østjylland og inviteret til møde. Ligeledes vil ledelsen gerne understrege ønsket om åbenhed og tilgængelighed ved sørge for umiddelbar mulighed for at drøfte problemer, ved at afholde ekstraordinært samarbejdsudvalgsmøde.

Om de konkrete personer der henvises til i artiklen, så er der tale om en omflytning af én person, samt en ændret aftale med Center for Folkesundhed og Kvalitetsudvikling, Region Midtjylland, der stiller lægefaglig konsulentbistand til rådighed for Jobcentret igennem en betalingsaftale.