Annonce
forside For abonnenter

Forstå GDPR-lovgivningen på fem minutter

Formand for Rådet for Digital Sikkerhed, Henning Mortensen, guider dig her igennem alt, hvad der er værd af vide om EU's databeskyttelsesforordning, GDPR.

Annonce
Forsiden netop nu
Leder For abonnenter

Kommentar: Esset i ærmet kan redde Randers HK

Der er en aktieanalytiker, der engang har sagt om fodboldklubben Brøndby IF, at de nærmest kan trykke deres egne penge i form af aktieemissioner, når det kniber. Det er ikke situationen i Randers HK, og slet ikke nu om dage, hvor økonomien i kvindehåndbolden har været stærkt faldende de seneste fem-ti år. Men Randers HK er historisk set et stort varemærke, og det er den appel, som klubben skal satse på, når de nu skal ud at overbevise borgere og virksomheder i Randers om, at de skal købe aktier for fem millioner kroner for at bringe klubbens økonomi tilbage på fode. Der er rigtig langt op til fem millioner kroner, og det siger en hel del om det økonomiske morads, som klubben er havnet i, at der skal skrabes så mange penge ind. Men uagtet, at det er nød, der lærer nøgen kvinde at spinde, så er det en god idé, de har fået i Randers HK. Nu er det lagt åbent frem, hvad der skal til for at redde klubben. Der er ingen tvivl om, at det bliver nogle af byens store virksomheder og erhvervsfolk, som skal trække en markant del af læsset, men Randers HK er også et folkeligt projekt, og derfor giver det god mening at teste af, om der er opbakning til at sikre et bredt ejerskab, hvor både store og små aktionærer er en del af fundamentet under klubben. Nemt bliver det ikke, men Randers HK har et es i ærmet, som ikke så mange andre håndboldklubber har, og det er, at Randers HK igennem de seneste 20 år har sprøjtet talenter ud fra ungdomsafdelingen. Mere end halvdelen af spillerne på ligaholdet er opfostret lokalt i Randers, og det er ikke bare afgørende for klubbens sportslige fremtid. Uden talentudviklingen havde der næppe været den store interesse for at kæmpe for projektet. Nu er der stadig et håb, omend det også ligner sidste skud i bøssen. Klarer Randers HK skærene, skal der styr på økonomi og organisation. Det nytter ikke at komme med hatten i hånden igen om et år.

Annonce