Annonce
Mariagerfjord

Nye stole til hundeførerforeningen

Bent Pedersen, formand for DcH Mariager (t.v.) og Sven Kjærgaard fra Sparekassen Kronjylland ses her med nogle af hundeførerforeningens nye stole. PR-foto

Mariager: Danmarks Civile Hundeførerforening i Mariager har fået nye stabelstole af Sparekassen Kronjylland.

- Dem, vi havde, var forskellige aflagte spisestuestole fra vores medlemmer, og dem har vi i mange år været rigtig glade for. Men de var efterhånden blevet vakkelvorne, ligesom stoffet var slidt igennem på mange af dem. Sparekassen Kronjylland har givet os 60 splinternye stole, og det er en støtte, vi får glæde af stort set hver dag, da vi altid mødes i klubhuset efter træning, fortæller Bent Pedersen, der er formand i DcH Mariager, hvor der er 85 medlemmer.

I Sparekassen Kronjylland er vi rigtig glade for at gøre en forskel, som medlemmerne helt bogstaveligt kommer til at mærke. Foreningens mange aktiviteter stiller krav til faciliteterne, og derfor har vi valgt at støtte med 20.000 kroner fra vores gavefond til de nye stole, lyder det fra Sven Kjærgaard, der er afdelingsdirektør i Sparekassen Kronjylland i Mariager.

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce