Annonce
Østjylland

Overblik: Gudstjenester i dit lokalområde

Alice Anette Pedersen står for gudstjenesten i Enghøj Kirke søndag formiddag klokken 12. Foto: Anne Myrup Pedersen
Annonce
Søndag 31. maj

Randers
Asferg 09:00 Trine Daugaard Jepsen.
Dalbyneder 09:00 Hans David Hindsholm Matras.
Dronningborg 10:00 Ingelise Knudsen Strandgaard.
Enghøj 10:00 Alice Annette Pedersen.
Gassum 14:00 Trine Daugaard Jepsen.
Gjerlev 10:30 Hanne Hjørlund.
Glenstrup 10:15 Kirsten Elisabeth Møller Larsen.
Grensten 10:30 Børge Jensen.
Hald 10:30 Hans David Hindsholm Matras.
Haslund 10:00 Louise Krogh Raahede.
Hornbæk 10:30 Dorte Jørgensen.
Johanneskirken 10:00 Tania Dondes Christensen.
Kristrup 10:00 Torben Brink.
Langå 10:30 Lars Berg Thomassen.
Lem 11:30 Steen Uhre Knudsen.
Linde 10:30 Susan Ballegaard Sørensen.
Læsten 09:00 Anne Regitze Nieling.
Mellerup Valgmenighedskirke 10:00 Niels Sander Pedersen.
Nørbæk 10:30 Anne Regitze Nieling.
Randers Klosterkirke 16:00 Sognepræst Marianne Vigen Smolarz.
Råsted 09:00 Dorte Jørgensen.
Sankt Andreas 10:00 Steen Uhre Knudsen.
Sankt Clemens 10:00 Susanne Gregersen.
Sankt Mortens 10:00 Marianne Vigen Smolarz.
Sankt Peders 10:00 Ulla Horsholt.
Spentrup 10:15 Trine Daugaard Jepsen.
Støvring 09:00 Susan Ballegaard Sørensen.
Udbyneder 09:00 Hanne Hjørlund.
Virring 10:30 Inger Lise Gram.
Værum 09:30 Lene Sander.
Mariagerfjord
Assens 10:30 Jørgen Germann.
Hadsund 11:00 Carsten Bøgh Pedersen.
Hobro 10:00 Merete Bøye.
Hobro 10:15 Merete Bøye.
Hvornum 09:00 Jørgen Egebjerg Pontoppidan.
Hørby 10:15 Anders Tranholm-Bjerg.
Klejtrup 11:00 Kirsten Krab Koed.
Mariager 10:00 Edith Mark.
Mariagerfjord Frikirke 11:30 .
Nørre Onsild 10:30 Astrid Klostergaard.
Oue 09:30 Hanne Munk.
Skelund 09:30 Præst Peter Grove.
Stenild 09:00 Laila Olesen.
Vebbestrup 09:30 Katrine Krog.
Vester Tørslev 10:30 Sognepræst Cicilie Inge Poulsen.
Vive 09:30 Carsten Bøgh Pedersen.
Øster Hurup 11:00 Peter Grove.
Norddjurs
Anholt 10:00 Anne Damkjer Lautrup .
Auning 09:30 Sognepræst Lise Edelberg Andersen.
Auning 11:00 Sognepræst Lise Edelberg Andersen.
Fjellerup 09:30 Michael Hauerslev Pilgaard.
Gjerrild 09:30 Christina Philipstatt Schwencke.
Gjesing 09:30 Sognepræst Charlotte Bjarning Johansen.
Grenaa 10:00 Kenneth Sørensen.
Grenaa 11:00 Kenneth Sørensen.
Hammelev 11:00 Jette Seidelin Christensen.
Nørager 11:00 Sognepræst Charlotte Bjarning Johansen.
Rimsø 09:30 Peter Danielsen.
Trustrup 11:00 Kathrine Gents.
Udby 09:30 Sognepræst Birthe Kiilerich.
Vejlby 09:30 Sognepræst Gustav Eyermann.
Villersø 11:00 Peter Danielsen.
Vivild 11:00 Sognepræst Gustav Eyermann.
Ørsted 11:00 Sognepræst Birthe Kiilerich.
Ålsø 11:00 Maria Behrenthz.
Syddjurs
Agri 09:00 Per Bach.
Bregnet 10:30 Jørgen Gleerup.
Ebeltoft 08:30 Maria Louise Sønderby Andersen.
Ebeltoft 09:30 Maria Louise Sønderby Andersen.
Ebeltoft 11:00 Maria Louise Sønderby Andersen.
Ebeltoft 12:30 Maria Louise Sønderby Andersen.
Feldballe 09:00 Jørgen Gleerup.
Feldballe 10:30 Benedikte Bock Pedersen.
Fuglslev 10:30 Mia Brøgger.
Helgenæs 09:00 Jan Peter Christian Schmidt.
Hornslet 10:30 Lene Marie Kallesen Hauge.
Karlby 10:30 Anne Sophie Berg Ricevuto.
Koed 07:00 Tina Skov Løbner.
Kolind 10:30 Tine Frisenette.
Mørke 11:00 Sidsel Hornemann.
Nimtofte 10:30 Susanne Munk Hjørlund.
Thorsager 10:30 Anne Marie Poulsen Tolbod.
Favrskov
Houlbjerg 11:00 Lene Sander.
Lyngå 11:00 Anne Martiny Kaas-Hansen.
Nørre Galten 09:30 Lise Thorbøll Melchiorsen.
Røgen 11:00 Mette Mommsen.
Sankt Pauls 11:00 Lise Thorbøll Melchiorsen.
Ulstrupbro 10:30 Knud Bunde Fries.
Vejerslev 09:00 Knud Bunde Fries.
Ødum 11:00 Mette Krabbe.
Mandag 1. juni

Randers
Dronningborg 10:00 Dorthe Engelbrecht Larsen.
Enghøj 10:00 Daniel Vigtoft Jakobsen.
Gjerlev 09:00 Hanne Hjørlund.
Granslev 09:30 Eva Graabek.
Hald 14:00 Hans David Hindsholm Matras.
Harridslev 11:00 Mette Marie Gocht-Jensen.
Johanneskirken 10:00 Tania Dondes Christensen.
Kastbjerg 10:30 Hans David Hindsholm Matras.
Kousted 10:30 Nete Ertner Rasmussen.
Kristrup 10:00 Hanne Louise Eyermann.
Råby 10:30 Hanne Hjørlund.
Sankt Clemens 10:00 Susanne Gregersen, Birgith Nørlund Jensen, Liselotte Skrejborg Hansen.
Sankt Mortens 10:00 Sognepræst Marianne Vigen Smolarz.
Sankt Peders 10:00 Ulla Horsholt.
Sønderbæk 10:30 Anne Regitze Nieling.
Torup 10:00 Lars Berg Thomassen.
Tvede 11:00 Susan Ballegaard Sørensen.
Årslev 10:30 Karin Hasling.
Mariagerfjord
Hadsund 11:00 Carsten Bøgh Pedersen.
Hobro 10:15 Käthe Japhetson-Jensen.
Hobro 14:00 Käthe Japhetson-Jensen.
Hvilsom 10:15 Jørgen Egebjerg Pontoppidan.
Mariager 10:00 Edith Mark.
Rørbæk 10:30.
Skjellerup 10:15 Kirsten Elisabeth Møller Larsen.
Sønder Onsild 19:30 Astrid Klostergaard.
Øls 10:15 Anders Tranholm-Bjerg.
Norddjurs
Glesborg 09:30 Michael Hauerslev Pilgaard.
Syddjurs
Bregnet 10:30 Ann Maj Lorenzen.
Dråby 11:00 Heidi Bisgaard.
Hornslet 10:30 Lene Marie Kallesen Hauge.
Hyllested 11:00 Mia Brøgger.
Skarresø 10:30 Tine Frisenette.
Favrskov
Laurbjerg 11:00 Eva Graabek.
Thorsø 10:30 Jakob Fink.
Vester Velling 09:00 Jakob Fink.
(Kilde: udtræk fra www.kirke.dk 28.05.2020)
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Randers FC For abonnenter

Fra kulkælderen til topscorer-bejler: Mentaltræner bag Vitos vilde forandring

Randers

August i Randers spækket med kultur

Annonce