Annonce
Sport

Randers-talent prøvetræner i Fulham

Arkivfoto

Mens resten af Randers Frejas U17-ligahold kan gå på en velfortjent vinterpause efter en flot sæson med førsteplads efter 10 sejre i efterårets 13 kampe, må topscorer Emil Riis knokle videre en lille uges tid endnu.

Mens resten af Randers Frejas U17-ligahold kan gå på en velfortjent vinterpause efter en flot sæson med førsteplads efter 10 sejre i efterårets 13 kampe, må topscorer Emil Riis knokle videre en lille uges tid endnu.

Annonce

Riis er nemlig blevet inviteret til England, hvor han i disse dage træner med Premier League-klubbens Fulham FCs U18-hold, inden han slutter opholdet med en optræden for klubbens U16-hold mod Chelsea.

»Jeg glæder mig til at opleve en anden fodboldkultur end den, vi har i Danmark. Det bliver spændende at prøve sig af mod de engelske spillere og opleve, hvordan man træner i en Premier League klub. Jeg er vant træning på højt niveau fra vores hold i Randers Freja, og fra afslutningstræning med Peter Elstrup, men håber selvfølgelig på også at lære noget nyt i Fulham,« siger Emil Riis til Randers FCs hjemmeside.

Fulham har ifølge Randers FCs talentkoordinator Rasmus Bertelsen fulgt Emil Riis gennem længere tid.

»Vi håber så, at den matchning og inspiration, Emil får i ugen derovre, kan sparke yderligere gang i den udvikling, som han er inde i,« siger Bertelsen, der er med i England.

Emil Riis kom til Randers Freja fra Hobro IK i sommeren 2011.

cc

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Randers HK

Randers HK indleder svært program mod København: Der skal nok ligge et point og vente på os

Randers HK For abonnenter

Randers HK-back skal forløse sit potentiale efter Roberts graviditet: - Hvis ikke nu, så aldrig

Annonce