Annonce
forside

Se billederne: Randers har altid elsket at feste

Asfaltbal på Rådhustorvet i forbindelse med Randers' 650-års købstadsjubilæum i 1952.Foto: Johs. Sylvestersen/Randers Stadsarkiv

Randers: Folkene fra Randers Stadsarkiv har været en tur i gemmerne for at finde de bedste billeder fra 100 års fester og fejringer i Randers.

Billederne, som er blæst op i stort format, bliver samlet til en udendørs fotoudstilling på Østervold fredag 11. august, og der vil de blive resten af Randers Ugen.

- Det har ikke været noget problem at finde gode billeder med randrusianere, der fester, fejrer og hygger sig. Randrusianerne holder af deres by og er glade for at feste, så naturligvis rummer arkivet også en masse gode billeder af det. Dem skal byens borgere og mange gæster da se, fortæller arkivar Mathilde Storvang fra Randers Stadsarkiv.

Fotoudstillingen er en blandet buket af billeder fra Fagenes Fest på Randers Stadion, fra Paradisøen midt i Gudenå, fra havnefest i 1950'erne, gøgl på Cirkuspladsen, tidligere års Randers Ugen og meget mere. Allerede nu kan du få et smugkig på nogle af billederne, som Randers Amtsavis her har fået lov at løfte sløret for.

Annonce
Fagenes Fest 1. maj 1955. Festen startede klokken 14 med optog ud til stadion, hvor arbejdsklædte repræsentanter fra de forskellige fag luftede fanerne. Ofte havde hvert fag gjort noget ekstraordinært ud af sin vogn i optoget, så det var en både flot og morsom parade, der kom gennem byen. På stadion var der arrangeret forskellige konkurrencer mellem fagene. Her er det fire damer fra Husligt Arbejderforbund, som konkurrerede om, hvem der hurtigst kunne piske æggehviden stiv.Foto: Johs. Sylvestersen/Randers Stadsarkiv
Randersugen 1980. Den årlige revy "De go' gamle dage" blev vist på scenen i Fritidscenteret hvert år. Det var amatørskuespillere og forfattere, som lavede revyen. Her er det serveringspigerne i baren.Foto: Randers Stadsarkiv
Pensionistkaffebord i Dytmærsken. I forbindelse med Randersugen 1997 var byens pensionister inviteret til kaffe og rundstykker. Bjørn Tidmand underholdt med musik på scenen.Foto: Randers Stadsarkiv
En masse mennesker er samlet til rokonkurrence foran Randers Sejlklub ved ro-regatta i 1955.Foto: Johs. Sylvestersen/Randers Stadsarkiv
Den amerikanske skuespiller Fess Parker - mest kendt for at spille rollen som Davy Crockett i 1950'erne - besøgte i 1956 København. Det havde fået Davy Crockett-feberen til at stige over hele landet. I Randers måtte den lokale ungdom dog nøjes med en lokal efterligning af præriens helt, som red gennem byen på en hvid hest. Optoget, som inkluderede flere tusinde små Davy Crockett-tilbedere, endte ved Helligåndshuset, hvor de fik lov til at høre Davy Crockett-sangen.Foto: Johs. Sylvestersen/Randers Stadsarkiv
I 1964 besøgte kong Frederik 9. og dronning Ingrid Randers sammen med de tre prinsesser. Efter ankomsten til Randers med kongeskibet Dannebrog tog kongefamilien ind til Rådhuset med borgmester Sv. Thingholm. Efter eget ønske besøgte Kongefamilien Houmeden, som var landets første gågade. Foto: Johs. Sylvestersen/Randers Stadsarkiv
Optog i Kirkegade på Børnehjælpsdagen i 1930. Her er det Storm P's figurer Peter og Ping.Foto: M. Overby/Randers Stadsarkiv
Regatta ved Randersugen 1996.Foto: Randers Stadsarkiv
Både viljen og kraften var stor, da Fagenes Fest løb af stablen på Randers Stadion i 1952.Fotokilde: Fotomax
Her ses et af billederne af bal på Paradisøen midt i Gudenå i 1951. Fotokilde: Fotomax
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Leder For abonnenter

Det gyldne millionsalg mangler i Randers FC

Gode spillerindkøb, bedre resultater og store spillersalg. Det var den tre-trins-raket, der skulle føre Randers FC ud af krisen, da klubbens bestyrelse for to år siden skrinlagde daværende direktør Michael Gravgaards drøm om at gøre den solide fodboldklub i Superligaens midterregion til en underholdningsmagnet. Randers FC skulle back to basic. Sørge for at vinde fodboldkampe nok til at undgå at rykke ud af Superligaen. To tredjedele af planen har været en succes. Der er kommet dygtige spillere ind i de seneste transfervinduer, og Randers FC har fået skabt et fodboldhold, som er stærkt nok til om få måneder at kvalificere sig til mesterskabsspillet i selskab med klubber som FC Midtjylland, Brøndby, FC København og AGF. Men der er en vigtig del af planen, som stadig mangler at blive opfyldt. Randers FC har de senere år ikke været i stand til at lave de markante spillersalg, som skaber grobund for en sund økonomi og videreudvikling af klubben. Anfører Nicolai Poulsen gik på en fri transfer til AGF, mens det dog lykkedes at hente et par millioner kroner på Jonas Bager i sommer, da U21-landsholdsspilleren blev solgt til en belgisk klub. Den største skuffelse er det dog, at det er glippet med et storsalg af Saba Lobjanidze, der er en af klubbens bedste spillere nogensinde. Sportsdirektør Søren Pedersen har igen og igen talt om stor interesse og konkrete bud på Saba Lobjanidze, men det er ikke mundet ud i andet, end at georgieren nu enten bliver solgt for pebernødder i dette transfervindue eller går frit til sommer. Det kan Randers FC ikke være tilfredse med. Agenternes og spillernes egne dagsordener spiller selvsagt også en rolle, men det er ikke godt, at der tegner sig et billede af, at Randers FC ikke for alvor profiterer af, at holdets profiler rejser videre mod nye mål. Næste store salgsobjekt ser ud til at være målmand Patrik Carlgren, og der er ingen tvivl om, at der efter Saba-sagaen er ekstra pres på for at få Carlgren solgt til en god pris. Men han har kontraktudløb i sommeren 2021, og derfor skal et salg ske senest til sommer, hvis Randers FC skal bryde den kedelige trend med at se spillere forsvinde for småkrummer.

Annonce
var adsmtag = adsmtag || {}; adsmtag.cmd = adsmtag.cmd || [];