Annonce
forside

Se Danmark: Rækker efter stjernerne

Holstebro: Lørdag blev der for 30. gang afholdt Børne Melodi Grand Prix i Holstebro. 370 børn deltog i showet. Foto: Morten Stricker

Mennesker og begivenheder holdes hver dag fast af avisens fotografer, der som læsernes førstehåndsvidner rapporterer fra den jyske og fynske virkelighed. Se deres bedste billeder i dette daglige fotogalleri.

Holstebro: Børne Melodi Grand Prix fyldte for 30. gang Gråkær Arena i Holstebro med fest og stjernedrømme. Fotojournalist Morten Stricker var med som fluen på væggen og fik en stor billedserie med hjem.

Annonce
Velling Bugt: Luftballet for kavalererne i kjole og hvidt, når de sidste viber,der endnu ikke er trukket væk fra det grå novembervejr ,slår deres volter over de visne og snart høstbare tagrør. Foto: Jørgen Kirk
Sønderborg: 6. november var det 100 år siden, at marinesoldaten Bruno Topff gjorde oprør og erklærede Als som republik. Det markeres med et gadeteater, som går i Topffs fodspor gennem byen. Foto: Timo Battefeld
Marselisborg Monumentet i Mindeparken i Aarhus mindes de faldne danske soldater i 1. verdenskrig. Foto: Jens Thaysen
Esbjerg: Håndbold, EHF Cup Team Esbjerg - Paris. Foto: Martin Ravn
Annonce
Forsiden netop nu
Randers

Politiet: Flere indbrud gennem taget

Leder For abonnenter

Byen der giver plads og samler de skæve ideer

Desværre lod vi den sædvanlige og selvdestruktive kronjyske hånlatter runge, da visionære randrusianere i begyndelsen af 90'erne opstillede en pavillon på Justesens Plæne på bredden af Gudenå og bekendtgjorde, at her skulle der - som det mest naturlige i denne verden - ligge en regnskov. Heldigvis slår vi ikke nogen hånlatter op længere, når virkelystne medborgere i vores by delagtiggør vi andre i deres opfindsomme ideer og initiativer. Med Randers Regnskov blev vejen banet for andre, der kan finde på skæve nyskabelser, der kan sætte vores by på danmarks-, europa- eller måske endda verdenskortet. Heldigvis stod der stærke private såvel som kommunale kræfter bag visionen om Randers Regnskov, som heldigvis blev virkeliggjort og blev vores mest kendte randersbrand nogensinde, mere kendt end selv Randers Reb, Randers Handsker og Randerslaks. Efter regnskoven fulgte finurlige ideer om en verdens eneste kopi af Elvis Presleys hjem i Memphis og en kronjysk version af en argentinsk vingård, La Pampa, begge placeret i Paderup. Dem griner vi ikke ad. Den første idé er realiseret for længst. Den anden bliver det også. Nu følger så den skæve idé om en randrusiansk orientekspres med naturlig adresse i Sporbyen Scandia, hvor fabrikken bag IC3, MR, MY og meget andet fint jernbanemateriel - som kan køre - i generationer har skabt arbejde og faglig stolthed og sat brød på bordet i randrusianske familier i hundredvis. Som et fint minde om fortiden og et vartegn for fremtiden ombygger frivillige håndværkere fra den lukkede fabrik i øjeblikket en stribe graffitihærgede vogne, der allerede fra næste år skal fungere som restaurant og bar i beige og kongeblåt, med guldskrift og sildebensparket, der skal give gæsterne en oplevelse af orientekspres. Spisevognsoplevelsen i sporbyen er en genial idé, som ingen vover at ramme med hånlatter. Noget har vi da lært, og det er dejligt. Randers er blevet byen, der giver plads og samler de skæve ideer. Det klæder vores by. Det skaber stolthed og positiv opmærksomhed. Det skaber liv og vækst.

Danmark For abonnenter

Virksomhed er forberedt: Klar til at flytte produktion til England, hvis brexit-aftale falder

Randers For abonnenter

Fødevarestyrelsen har siden februar haft fokus på at sanktionere chaufførerne mindre

Annonce