Annonce
forside

Se Danmark: Tandsmurte rundstykker klar til de først kunder

Viborg: Meny på Marsk Stigs Vej åbner. Foto: Morten Pedersen

Som læsernes øjenvidner i den jyske og fynske virkelighed, fortæller avisens fotografer hver dag historier om livet og menneskerne i lokalområdet.

Viborg: Det er ofte et populært tilløbsstykke, når nye butikker åbner. Torsdag morgen var ingen undtagelse. Her slog en ny Meny-butik i Viborg dørene op for første gang. Fotograf Morten Lee Pedersen var midt blandt de forventningsfulde kunder, da snoren blev klippet og de strømmede ind til rundstykker, kaffe og varer arrangeret i snorlige rækker.

Annonce
Viby: Vestfyns Trædrejeri i Viby lidt udenfor Middelfart leverer hvert år 475.000 håndtag til ligkister i hele Danmark og Norge. Oprindelig lavede Uffe Høj Lauridsen og hustruen Lone knopper til kommodeskuffer, men tiden løb fra knopperne og i 2002 omlagde de produktionen til kistehåndtag. I dag sidder parret på 90 procent af hjemmemarkedet. Foto: Peter Leth-Larsen
Vornæs: Hos Gartneriet Vornæs klippes der kristtorn til buketter og kranse. Det er en god idé med gummihandsker og regnjakker til beskyttelse mod bladenes torne. Foto: Katrine Becher Damkjær
Esbjerg: Lasse Mikkelsen skiftede som ung til PSV, men måtte vende retur til EfB, hvor han nu kæmper for at slå igennem.Foto: Martin Ravn
Annonce
Forsiden netop nu
Randers

Politiet: Flere indbrud gennem taget

Leder For abonnenter

Byen der giver plads og samler de skæve ideer

Desværre lod vi den sædvanlige og selvdestruktive kronjyske hånlatter runge, da visionære randrusianere i begyndelsen af 90'erne opstillede en pavillon på Justesens Plæne på bredden af Gudenå og bekendtgjorde, at her skulle der - som det mest naturlige i denne verden - ligge en regnskov. Heldigvis slår vi ikke nogen hånlatter op længere, når virkelystne medborgere i vores by delagtiggør vi andre i deres opfindsomme ideer og initiativer. Med Randers Regnskov blev vejen banet for andre, der kan finde på skæve nyskabelser, der kan sætte vores by på danmarks-, europa- eller måske endda verdenskortet. Heldigvis stod der stærke private såvel som kommunale kræfter bag visionen om Randers Regnskov, som heldigvis blev virkeliggjort og blev vores mest kendte randersbrand nogensinde, mere kendt end selv Randers Reb, Randers Handsker og Randerslaks. Efter regnskoven fulgte finurlige ideer om en verdens eneste kopi af Elvis Presleys hjem i Memphis og en kronjysk version af en argentinsk vingård, La Pampa, begge placeret i Paderup. Dem griner vi ikke ad. Den første idé er realiseret for længst. Den anden bliver det også. Nu følger så den skæve idé om en randrusiansk orientekspres med naturlig adresse i Sporbyen Scandia, hvor fabrikken bag IC3, MR, MY og meget andet fint jernbanemateriel - som kan køre - i generationer har skabt arbejde og faglig stolthed og sat brød på bordet i randrusianske familier i hundredvis. Som et fint minde om fortiden og et vartegn for fremtiden ombygger frivillige håndværkere fra den lukkede fabrik i øjeblikket en stribe graffitihærgede vogne, der allerede fra næste år skal fungere som restaurant og bar i beige og kongeblåt, med guldskrift og sildebensparket, der skal give gæsterne en oplevelse af orientekspres. Spisevognsoplevelsen i sporbyen er en genial idé, som ingen vover at ramme med hånlatter. Noget har vi da lært, og det er dejligt. Randers er blevet byen, der giver plads og samler de skæve ideer. Det klæder vores by. Det skaber stolthed og positiv opmærksomhed. Det skaber liv og vækst.

Danmark For abonnenter

Virksomhed er forberedt: Klar til at flytte produktion til England, hvis brexit-aftale falder

Randers For abonnenter

Fødevarestyrelsen har siden februar haft fokus på at sanktionere chaufførerne mindre

Annonce