Elvis-auktion på Memphis Mansion

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Randers: For første gang i Europa holdes der en fysisk auktion udelukkende bestående af Elvis-effekter. Det sker på Elvis-museet Memphis Mansion i Randers lørdag 18. august i samarbejde med Campen Auktioner.

Blandt effekterne er en original Elvis-plakat fra den danske premiere på filmen Blue Hawaii i fra 1961, hvor hammerslaget går ubeskåret til Trygfondens Børnehus ved Skejby Hospital. Plakaten skiller sig ud fra de andre effekter, da den sælges på en såkaldt "silent auction", hvor man lægger en seddel med sit bud i en kasse, der allerede nu står ude ved Memphis Mansion, og som ikke bliver åbnet før til auktionen. Resten af effekterne bliver solgt til højeste hammerslag.

Der er allerede nu tilmeldt flere andre Elvis plakater, en platin award med vinyl og kassette, LP'er, "pressepakke", en John F. Kennedy Medaljon og meget andet. Auktionskataloget bliver løbende opdateret med flere effekter frem til auktionen, efterhånden som de bliver tilmeldt. Effekterne kan ses på campenauktioner.dk

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce