Vi bruger cookies!

amtsavisen.dk bruger cookies til at give dig en god oplevelse og til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Hvis du klikker på et link på www.amtsavisen.dk, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere

Kabalen er gået op: Det nye byråd har fordelt posterne

Det nye byråd, der tiltræder 1. januar 2018, var onsdag samlet til konstiuerende møde i Det Gamle Rådhus. Traditionen tro blev det samlede hold fotograferet i rådhusets hall. Foto: Annelene Petersen

Kabalen er gået op: Det nye byråd har fordelt posterne

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Selv om Randers er i top på landsplan, når det gælder antallet af kvinder i byrådet fra 2018, så er det stadig mændene, der sidder på de fleste tunge poster.

Randers: Det nye byråd i Randers, der fra 1. januar 2018 skal styre kommunen, holdt onsdag eftermiddag konstituerende møde.

Og der blev givet løfter fra både højre og venstre til den nye borgmester Torben Hansen.

- Vi er der, også når det bliver svært, sagde afgående borgmester Claus Omann Jensen (V) med henvisning til, at Venstre som en del af konstitueringen er klar til at tage et medansvar.

- Men vi vil også give dig udfordringer en gang imellem, lovede han.

Velfærdslistens Kasper Fuhr Christensen havde også et løfte:

- Glemmer I, så husker vi alt. Han henviste til de løfter, Socialdemokratiet er kommet med i valgkampen. Blandt andet om en skattestigning.

Velfærdslisten, Beboerlisten og Enhedslisten undlod at stemme for Torben Hansen som borgmester, mens Mogens Nyholm (R) var fraværende ved afstemningen. Han oplyser dog til avisen, at han ville have stemt for Torben Hansen. 27 byrådsmedlemmer stemte for.

Randers Kommune er fra nytår blandt de fem kommuner i landet, der har flest kvinder i byrådet - nemlig 45,2 procent, - eller 14 kvinder ud af 31 medlemmer. Det afspejler sig dog ikke, når det gælder fordelingen af poster i det nye byråd.

Syv af de ti stående udvalg får en mand som formand, mens tre kvinder får en udvalgsformandspost.

Det nye udviklingsudvalg har udelukkende mandlige medlemmer.

Borgmester Torben Hansen (S) er formand for økonomiudvalget.

Afgående borgmester Claus Omann Jensen (V) bliver 1. viceborgmester, mens Fatma Cetinkaya (S) bliver 2. viceborgmester.

Claus Omann Jensen (V) bliver formand for det nye udvalg udviklingsudvalget.

Anders Buhl-Christensen (V) bliver formand for børne- og familieudvalget. Han er nuværende formand for børn- og skoleudvalget.

Louise Høeg (V), der i dag er formand for socialudvalget, bliver formand for det nye udvalg sundheds-, idræts- og kulturudvalget.

Steen Bundgaard (S) bliver formand for det nye skole- og uddannelsesudvalg, mens Charlotte Broman Mølbæk er formand for socialudvalget.

Ellen Petersen (S) bliver ny formand for beskæftigelsesudvalget i stedet for Venstres Christian Boldsen, der ikke blev genvalgt, mens Leif Gade (S) fortsætter som formand for omsorgsudvalget.

Lars Søgaard (V) fortsætter som formand for landdistriktsudvalget.

Royal audiens endte som fuser for Anders Buhl: Dronningen mødte ikke op
Dét får politikerne i vederlag
Borgmester Torben Hansen får godt 1,1 millioner kroner i vederlag årligt.Hvert byrådsmedlem får 109.786 kroner årligt i vederlag.Dertil kommer en række vederlag, afhængigt af, hvilke poster politikerne har. Udvalgsformændene får 208.000 kroner - 18,51 procent af borgmestervederlaget.Næstformændene i udvalget får ca. 36.500 kroner - 3,28 procent af borgmestervederlaget.Som medlem af et udvalg får man 26.418 kroner - 2,39 procent af borgmestervederlaget.

En tredjedel er nye

Ti af byrådets medlemmer er i nye i forhold til den nuværende sammensætning.

Socialdemokraterne Torben Hansen, Leif Gade, Anne Hjortshøj, Karen Lagoni, Fatma Cetinkaya, Iben Sønderup, Steen Bundgaard, Lise-Lotte Leervad Larsen, Pia Moldt, Ellen Petersen, Henning Jensen Nyhuus, Liselotte Frier Pedersen og Anker Boje er den største gruppe i byrådet.

Ni medlemmer er valgt for Venstre: Claus Omann Jensen, Louise Høeg, Katrine Fruelund, Christian Brøns, Lars Søgaard, Anders Buhl-Christensen, Christina Kjærsgaard, Niels Erik Christensen og Anders Henrik Jensen.

Dansk Folkeparti har tre medlemmer: Frank Nørgaard, Susanne Nielsen og Nick Zimmermann.

Radikale Venstre repræsenteres af Mogens Nyholm, Det Konservative Folkeparti af Daniel Madie, Socialistisk Folkeparti af Charlotte Broman Mølbæk, Beboerlisten af Bjarne Overmark, Velfærdslisten af Kasper Fuhr Christensen og for Enhedslisten er Frida Valbjørn Christensen valgt.

Mikael Firlings Mouritsen (S), Kim Kristensen og Jens Laursen (BL), Morten Grosbøl (DF), Ole Skiffard, Susanne Koch, Jens Peter Hansen, Helle Skøtt, Christian Boldsen og Mark Pring, alle Venstre, blev ikke genvalgt.

Sådan fordeles posterne
Borgmester Torben Hansen (S) er formand for økonomiudvalget, mens Claus Omann Jensen er næstformand. De øvrige medlemmer er Leif Gade, Steen Bundgaard, Anne Hjortshøj, Christian Brøns, Anders Buhl-Christensen, Bjarne Overmark og Frank Nørgaard.Frank Nørgaard (DF) er formand for miljø- og teknikudvalget, og Iben Sønderup er næstformand. De øvrige medlemmer er Anker Boje, Karen Lagoni, Niels Erik Christensen og Anders Henrik Jensen samt Frida Valbjørn Christensen.

Børne- og familieudvalget får Anders Buhl-Christensen (V) som formand, mens Fatma Cetinkaye er næstformand. Desuden består udvalget af  Henning Jensen Nyhuus, Lise Lotte Leervad Larsen, Katrine Fruelund og Niels Erik Christensen samt Mogens Nyholm.

Skole- og uddannelsesudvalget får Steen Bundgaard som formand og Christina Kjærsgaard som næstformand. De øvrige medlemmer er Bjarne Overmark, Lise Lotte Leervad Larsen, Pia Moldt, Charlotte Broman Mølbæk og Anders Henrik Jensen. 

SF´s Charlotte Broman Mølbæk er formand for socialudvalget, mens Katrine Fruelund (V) er næstformand. Udvalget består desuden af Fatma Cetinkaya, Ellen Pedersen, Liselotte Frier Pedersen, Christian Brøns og Kasper Fuhr Christensen.

Beskæftigelsesudvalgets formand er Ellen Petersen, og næstformand er Christian Brøns. Udvalget består desuden af Kasper Fuhr Christensen, Fatma Cetinkaya, Anker Boje, Liselotte Frier Pedersen og Nick Zimmermann.

Louise Høeg (V) er formand for det nye sundheds- idræts- og kulturudvalg, mens Karen Lagoni er næstformand. De øvrige medlemmer er Pia Moldt, Daniel Madié, Christina Kjærsgaard, Mogens Nyholm og Susanne Nielsen. 

Lars Søgaard (V) er formand for landdistriktsudvalget. Næstformand er Anne Hjortshøj, og de øvrige medlemmer er Anker Boje, Ellen Petersen, Niels Erik Christensen, Bjarne Overmark og Nick Zimmermann. 

Leif Gade (S) er formand for omsorgsudvalget, mens Susanne Nielsen er næstformand. Øvrige medlemmer er Liselotte Frier Pedersen, Anne Hjortshøj, Iben Sønderup, Louise Høeg og Kasper Fuhr Christensen.

- - - - - -

Lise Lotte Leervad Larsen er formand og Katrine Fruelund næstformand for børn og ungeudvalget.

Anders Burlund er formand Randers Vandmiljø A/S, mens Iben Sønderup er næstformand. 

Daniel Madié er formand for Havnebestyrelsen, hvortil også Henning Jensen Nyhuus, Karen Lagoni, Katrine Fruelund og Nick Zimmermann er udpeget af og fra byrådet. Desuden er udpeget Søren Fischer for DI og Kim Stæhr Christensen fra 3F.

Claus Omann Jensen er valgt til bestyrelsen for Trafikselskabet Midttrafik.

Jan Helbo Andersen er udpeget til Hjemmeværnets Distriktsudvalg.

Joan Hjersing Knudsen er udpeget til til Ekspropriations-kommissionen og Mark Pring til Taksationskommissionen.

Til Handicaprådet er valgt Fatma Cetinkaya, Lise Lotte Frier Pedersen, Frida Valbjørn Christensen, Christian Brøns og Anders Henrik Jensen. 

Michael Mose og Christian Boldsen er udpeget til Taksationskommissionen og Mikael Mouritsen til Overtaksationskommissionen.

Henrik Leth er valgt som medlem af Fredningsnævnet for Region Midtjylland.

Kirsten Christensen, Jan Leth Nielsen, Tage Poulsen Børge Olsen og Knud Pedersen er valgt til Grundlisteudvalget.

Bo Dreholt, Henning Danielsen og Rikke Schneider er valgt til medlemmer af Hegnsynet. Bo Dreholt bliver formand. Børge Andersen er valgt som vurderingsmand af mark og vej.

Henning Jensen Nyhuus er valgt som stedfortræder for borgmesteren til Kredsrådet.

Annemarie Brynnum Andersen er udpeget til Randers Musikskole.

Claus Omann Jensen er valgt til Den Fælles Beredskabskommission.

Iben Sønderup er valgt til HMN Naturgas I/S.

Jan Leth Nielsen, Jan Guldmann og Morten Illum Skårup er valgt til Ungdomsskolebestyrelsen.