Gå til indhold

Conaxess Trade Denmark A/S

1966
Stiftet
113
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Stamholmen 151, 4. mf.
2650 Hvidovre
Kort fortalt
Conaxess Trade Denmark A/S blev etableret i 1966 og har adresse i Hvidovre. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 50 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Conaxess Trade Denmark A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000
-30.000
Likviditetsgrad
95%
Svag
Afkastningsgrad
-8%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
35%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150 200
Likviditetsgrad
95%
Svag
Afkastningsgrad
-8%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
35%
God
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
2022
2023
2024
2025
800.000
600.000
400.000
200.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning799.269751.912673.551555.454502.353
Bruttofortjeneste49.96775.18484.21370.03763.527
Primært resultat-21.56910.16623.41314.9346.713
Finansielle poster netto-10.466-14.385-8.741-3.105-2.504
Resultat før skat-35.697-5.91120.40827.01314.012
Årets resultat-28.646-4.99317.51923.93813.608
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000
-30.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver31.86833.00317.0088.8458.866
Materielle anlægsaktiver130307981.7272.691
Finansielle anlægsaktiver81.02483.85786.87988.40977.543
Anlægsaktiver i alt113.022116.890104.68598.98189.100
Omsætningsaktiver163.855229.739211.366187.759274.965
Aktiver i alt276.877346.629316.051286.740364.065

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital97.936126.582141.892157.228125.336
Langfristet gæld6.6856.4466.2886.0765.998
Kortfristet gæld172.256213.601167.871123.436232.731
Passiver i alt276.877346.629316.051286.740364.065
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31