Gå til indhold

Epoke A/S

1990
Stiftet
107
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Vejenvej 50
6600 Vejen
Kort fortalt
Epoke A/S blev etableret i 1990 og har adresse i Vejen. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 98 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af maskiner til råstofindvindingsindustrien samt bygge- og anlæg.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Likviditetsgrad
399%
Meget god
Afkastningsgrad
17%
Meget god
Soliditetsgrad
71%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150 200
Likviditetsgrad
399%
Meget god
Afkastningsgrad
17%
Meget god
Soliditetsgrad
71%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning---207.783198.846
Bruttofortjeneste98.82990.631-83.49177.159
Primært resultat33.75230.181-22.14912.349
Finansielle poster netto-151-155--546-1.074
Resultat før skat33.39333.898-20.2369.679
Årets resultat25.96628.440-18.2527.268
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver084-584834
Materielle anlægsaktiver3.9193.382-6.8439.527
Finansielle anlægsaktiver9889.143-2.9204.168
Anlægsaktiver i alt4.90712.609-10.34714.529
Omsætningsaktiver199.267169.203-148.943125.025
Aktiver i alt204.174181.812-159.290139.554

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital145.857119.729-90.75773.136
Langfristet gæld6.1946.209-5.9245.941
Kortfristet gæld49.99653.738-59.93357.668
Passiver i alt204.174181.812-159.290139.554
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2025
2026
250.000
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-03-012024-03-012023-03-012022-03-012021-03-01
Slutdato2026-03-312025-02-282024-02-282023-02-282022-02-28