Gå til indhold

Flux A/S

1983
Stiftet
45
Ansatte
Seneste nyheder
9. juli
·
martincid.com

SK Hynix rejser 29 milliarder dollar på Nasdaq i rekordstort udenlandsk aktietilbud

FLUX
editorial image — MCM Writer automated generation SK Hynix, det sydkoreanske selskab hvis high-bandwidth memory chips driver næsten alle store AI-arbejdsbelastninger i skala, gennemfører en børsnotering på 29 milliarder dollars på Nasdaq – den største aktieudstedelse nogensinde i USA af et udenlandsk selskab, der overgår Alibabas rekord fra 2014 og Saudi Aramcos sekundære salg, da de kom til de amerikanske markeder.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Industrivangen 5
4550 Asnæs
Kort fortalt
Flux A/S blev etableret i 1983 og har adresse i Asnæs. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 25 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med andre maskiner og andet udstyr.
Direktion
Bestyrelse
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Likviditetsgrad
326%
Meget god
Afkastningsgrad
1%
Svag
Soliditetsgrad
76%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60 80
Likviditetsgrad
326%
Meget god
Afkastningsgrad
1%
Svag
Soliditetsgrad
76%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-112.960119.585120.38999.913
Bruttofortjeneste25.34923.10930.37530.40723.054
Primært resultat1.013-7377.4857.7594.398
Finansielle poster netto-5651.038-1.365-387102
Resultat før skat4483016.1207.3734.500
Årets resultat2153364.8095.7693.508
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver0003363
Materielle anlægsaktiver1.2521.9302.6951.8061.781
Finansielle anlægsaktiver22.01421.96121.96121.96121.961
Anlægsaktiver i alt23.26623.89224.65723.80023.806
Omsætningsaktiver50.87245.94943.17147.67640.296
Aktiver i alt74.13869.84167.82871.47564.102

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital56.51256.29755.96151.15145.382
Langfristet gæld2.0161.8331.9062.005-
Kortfristet gæld15.61011.7119.95218.31916.751
Passiver i alt74.13869.84167.82871.47564.102
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-04-012021-04-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-03-31