Gå til indhold

KNI A/S

1992
Stiftet
0
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
J M Jensenip Aqquserna 2, 319.
3911 Sisimiut
GL
Kort fortalt
KNI A/S blev etableret i 1992 og har adresse i Sisimiut. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 543 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen anden specialiseret engroshandel i.a.n.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
300.000
200.000
100.000
0
-100.000
Likviditetsgrad
399%
Meget god
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
65%
Meget god
Likviditetsgrad
399%
Meget god
Afkastningsgrad
8%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
65%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
2026
3.000.000
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning2.570.0832.627.4002.885.0272.997.3932.443.684
Bruttofortjeneste543.360393.330554.554604.814498.868
Primært resultat188.128-34.800209.973266.783160.039
Finansielle poster netto-35.758-38.480-36.308-27.653-24.927
Resultat før skat152.368-73.296173.665239.130135.112
Årets resultat118.879-71.000128.320234.92589.592
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
800.000
600.000
400.000
200.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
300.000
200.000
100.000
0
-100.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver14.8361.5162.3213.5785.132
Materielle anlægsaktiver940.418942.756967.054885.024836.912
Finansielle anlægsaktiver266266193193393
Anlægsaktiver i alt955.520944.538969.569888.795842.437
Omsætningsaktiver1.461.8391.143.9881.308.0481.435.0071.822.672
Aktiver i alt2.417.3592.088.5262.277.6172.323.8022.665.109

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital1.559.4991.134.2791.380.7291.378.9941.537.772
Langfristet gæld400.000405.851408.678411.49114.263
Kortfristet gæld366.030545.005441.618471.918912.893
Passiver i alt2.417.3592.088.5262.277.6172.323.8022.665.109
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
3.000.000
2.500.000
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
2.000.000
1.500.000
1.000.000
500.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-04-012021-04-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-03-31