Gå til indhold

LL COLD ApS

1957
Stiftet
91
Ansatte
Seneste nyheder
1. september 2021
·
JydskeVestkysten

Infrastruktur og grøn omstilling sender Esbjerg i top 20 i erhvervsundersøgelse

Virksomhederne er også godt tilfredse med kommunens indsats for at stille egnede erhvervsgrunde til rådighed for virksomhederne, ligesom det opleves, at kommunen har en god forståelse for at undgå, at private boliger og virksomheder kommer for tæt på hinanden til gene for begge parter, siger formand for DI Sydvestjylland Jesper Toft Mathiasen og direktør i
Claus Sørensen A/S
, i pressemeddelelse.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Esbjerg Brygge 28
6700 Esbjerg
Kort fortalt
LL COLD ApS blev etableret i 1957 og har adresse i Esbjerg. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 78 mio. Virksomheden er et anpartsselskab i branchen oplagring og opbevaring.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000
-30.000
Likviditetsgrad
44%
Ikke tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-2%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
42%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 100 200 300
Likviditetsgrad
44%
Ikke tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-2%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
42%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2021
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning----312.335
Bruttofortjeneste78.21247.17578.93378.00083.044
Primært resultat-14.774-18.0147.62627.84342.284
Finansielle poster netto-3.862-8.003-9.008-4.923-6.762
Resultat før skat-18.636-29.8511.07822.92035.513
Årets resultat-15.348-23.9351.43617.87829.266
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
20.000
10.000
0
-10.000
-20.000
-30.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver22.955---54.658
Materielle anlægsaktiver532.503-402.554401.550435.703
Finansielle anlægsaktiver120.144-45.14545.145143
Anlægsaktiver i alt675.602-486.791494.311490.504
Omsætningsaktiver96.649-120.613126.70099.646
Aktiver i alt772.251674.688607.404621.011590.150

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital326.798269.211293.146291.710273.832
Langfristet gæld178.969---210.582
Kortfristet gæld221.206182.92685.91883.51545.469
Passiver i alt772.251674.688607.404621.011590.150
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
800.000
600.000
400.000
200.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31