Gå til indhold

LOUIS LUND HOLDING ApS

1997
Stiftet
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Industrivej 36
6760 Ribe
Kort fortalt
LOUIS LUND HOLDING ApS blev etableret i 1997 og har adresse i Ribe. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 112 mio. Virksomheden er et anpartsselskab i branchen ikke-finansielle holdingselskaber.
Direktion
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Likviditetsgrad
235%
Meget god
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
47%
Meget god
Likviditetsgrad
235%
Meget god
Afkastningsgrad
7%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
47%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
2026
800.000
600.000
400.000
200.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning750.186600.356635.182488.473450.826
Bruttofortjeneste112.09498.59889.79883.14169.533
Primært resultat28.39719.23418.02033.73926.663
Finansielle poster netto-3.121-6.371-7.001-460-7.046
Resultat før skat26.38112.76010.91633.27919.617
Årets resultat22.1419.9808.36326.12815.329
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver3.7504.2504.750--
Materielle anlægsaktiver116.453118.945115.90074.17873.235
Finansielle anlægsaktiver9.0288.4667.0006.0403.315
Anlægsaktiver i alt129.231131.661127.65080.21876.550
Omsætningsaktiver249.702214.868215.124198.294178.326
Aktiver i alt378.933346.529342.774278.513254.875

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital179.843157.927148.150141.983116.584
Langfristet gæld82.54787.15273.75651.16146.896
Kortfristet gæld106.41290.715110.04876.95183.373
Passiver i alt378.933346.529342.774278.513254.875
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
200.000
150.000
100.000
50.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-07-012024-07-012023-07-012022-07-012021-07-01
Slutdato2026-06-302025-06-302024-06-302023-06-302022-06-30