Gå til indhold

NTP TECHNOLOGY A/S

1981
Stiftet
16
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Nybrovej 99
2820 Gentofte
Kort fortalt
NTP TECHNOLOGY A/S blev etableret i 1981 og har adresse i Gentofte. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 13 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen fremstilling af kommunikationsudstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
NTP TECHNOLOGY A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
-10.000
Likviditetsgrad
180%
God
Afkastningsgrad
-3%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
50%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15 20
Likviditetsgrad
180%
God
Afkastningsgrad
-3%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
50%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
-10.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste13.29519.16658.13716.66617.868
Primært resultat-7265.26641.2025.3746.315
Finansielle poster netto-231-375-216-137-183
Resultat før skat-9574.89140.9865.2376.132
Årets resultat-7103.77631.9484.3064.813
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
-10.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver4.3872.4012.9834.6992.188
Materielle anlægsaktiver441033656611.098
Finansielle anlægsaktiver18565636357
Anlægsaktiver i alt4.6162.5693.4115.4223.343
Omsætningsaktiver22.28223.74764.33323.09318.484
Aktiver i alt26.89726.31667.74428.51621.827

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital13.45914.16940.39312.44513.139
Langfristet gæld708678732689911
Kortfristet gæld12.37010.86225.47114.2517.272
Passiver i alt26.89726.31667.74428.51621.827
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-04-012021-04-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-03-31