Gå til indhold

SCANSPORT A/S

1989
Stiftet
14
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Tinvej 3
3060 Espergærde
Kort fortalt
SCANSPORT A/S blev etableret i 1989 og har adresse i Espergærde. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 11 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med cykler, sportsartikler og lystbåde.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Likviditetsgrad
179%
God
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
49%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15
Likviditetsgrad
179%
God
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
49%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste11.30612.7529.0347.0758.725
Primært resultat3.5786.1312.2504712.845
Finansielle poster netto502186-1.018644-337
Resultat før skat3.9716.3171.2321.1152.509
Årets resultat3.0444.9179518611.945
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver2.896224---
Materielle anlægsaktiver253378476611340
Finansielle anlægsaktiver715824624624624
Anlægsaktiver i alt3.8631.4251.1001.235964
Omsætningsaktiver36.48739.20125.96922.08924.394
Aktiver i alt40.35040.62627.06923.32425.358

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital19.94318.03912.39112.03812.425
Langfristet gæld---0760
Kortfristet gæld20.35322.58714.67811.28612.174
Passiver i alt40.35040.62627.06923.32425.358
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30