Gå til indhold

PDC A/S

1985
Stiftet
117
Ansatte
Seneste nyheder
8. august
·
gamereactor.dk

Teenage-dart-superstjernen Luke Littler anser sig selv for at være bedre end Lamine Yamal

Luke Littler, den teenage-dartstjerne, vinder af to
PDC
verdensmesterskaber i 2025 og 2026, vinder af 14 store enkelttitler fra Professional Darts Corporation (allerede det tredjemeste nogensinde i en alder af 19), betragter sig selv som den bedste unge sportsmand i øjeblikket, og overgår andre berømte 19-årige som fodboldspilleren Lamine Yamal og F1-køreren Andrea Kimi Antonelli.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
H.J. Holst Vej 3-5
2605 Brøndby
Kort fortalt
PDC A/S blev etableret i 1985 og har adresse i Brøndby. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 95 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen computerprogrammering.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Likviditetsgrad
304%
Meget god
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
67%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150
Likviditetsgrad
304%
Meget god
Afkastningsgrad
9%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
67%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning123.733120.747115.093118.054113.347
Bruttofortjeneste95.32990.64287.92585.66589.855
Primært resultat6.1194.5885.5798.76610.408
Finansielle poster netto768-2.295348-1612.211
Resultat før skat5.4202.8736.0169.12612.777
Årets resultat3.5446515.0558.86211.348
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver0058145297
Materielle anlægsaktiver1.0921.5311.6291.0332.268
Finansielle anlægsaktiver2.6464.0333.0423.2243.158
Anlægsaktiver i alt3.7385.5644.7294.4025.723
Omsætningsaktiver66.84260.31460.84566.94564.754
Aktiver i alt70.58065.87865.57471.34770.477

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital47.13044.00645.94246.65845.752
Langfristet gæld1.4843.3707282.1423.012
Kortfristet gæld21.96618.50217.98720.45721.713
Passiver i alt70.58065.87865.57471.34770.477
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30