Gå til indhold

PROLOG DEVELOPMENT CENTER HOLDING A/S

2000
Stiftet
Seneste nyheder
Der er i øjeblikket ingen nyheder om PROLOG DEVELOPMENT CENTER HOLDING A/S.
Hent flere nyheder
Adresse
H.J. Holst Vej 3-5 C-C
2605 Brøndby
Kort fortalt
PROLOG DEVELOPMENT CENTER HOLDING A/S blev etableret i 2000 og har adresse i Brøndby. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 107 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen ikke-finansielle holdingselskaber.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0
Likviditetsgrad
312%
Meget god
Afkastningsgrad
6%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
66%
Meget god
Likviditetsgrad
312%
Meget god
Afkastningsgrad
6%
Tilfredsstillende
Soliditetsgrad
66%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning136.346132.065134.725136.600127.993
Bruttofortjeneste107.556102.621-100.590101.927
Primært resultat4.5834.7815.707-10.471
Finansielle poster netto885-2.137501-3232.056
Resultat før skat4.7632.6446.208-12.527
Årets resultat2.834385.2249.88811.167
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2025
2026
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
12.000
10.000
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver0058145297
Materielle anlægsaktiver1.5211.9131.7951.1922.300
Finansielle anlægsaktiver8131.4511.4281.3371.012
Anlægsaktiver i alt2.3343.3643.2812.6743.609
Omsætningsaktiver78.52376.46078.15777.69474.812
Aktiver i alt80.85779.82481.43880.36878.421

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital53.67551.15953.35951.40646.974
Langfristet gæld1.9903.5569352.3853.059
Kortfristet gæld25.19225.10926.22724.48728.388
Passiver i alt80.85779.82481.43880.36878.421
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
60.000
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30