Gå til indhold

Ricoh | AVC A/S

1981
Stiftet
53
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Finlandsvej 5
8700 Horsens
Kort fortalt
Ricoh | AVC A/S blev etableret i 1981 og har adresse i Horsens. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 36 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med radio og tv, fotografiske og optiske artikler.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Ricoh | AVC A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
Likviditetsgrad
106%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-2%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
1%
Ikke tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 20 40 60 80
Likviditetsgrad
106%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-2%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
1%
Ikke tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
2.000
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000
-4.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste36.36337.41036.44028.75135.793
Primært resultat-8021.968231-3.4011.849
Finansielle poster netto-512-869-1.011-384-661
Resultat før skat-1.3141.099-780-3.7851.187
Årets resultat-1.035902-709-2.974906
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
1.000
0
-1.000
-2.000
-3.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver89247433494472
Materielle anlægsaktiver224259202332384
Finansielle anlægsaktiver458352347208483
Anlægsaktiver i alt7718589811.0341.339
Omsætningsaktiver42.18934.73940.47043.24836.030
Aktiver i alt42.96035.59841.45244.28237.370

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital2881.3234201.1294.103
Langfristet gæld2.6992.6192.4962.4923.251
Kortfristet gæld39.97331.65738.53540.66129.690
Passiver i alt42.96035.59841.45244.28237.370
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
50.000
40.000
30.000
20.000
10.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-04-30