Gå til indhold

Ricoh Danmark A/S

1976
Stiftet
114
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Delta Park 37
2665 Vallensbæk Strand
Kort fortalt
Ricoh Danmark A/S blev etableret i 1976 og har adresse i Vallensbæk Strand. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 103 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
Likviditetsgrad
216%
Meget god
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
57%
Meget god
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150 200
Likviditetsgrad
216%
Meget god
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
57%
Meget god
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2022
2023
2024
2025
2026
400.000
300.000
200.000
100.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning296.138358.353354.345320.999277.634
Bruttofortjeneste103.049101.767112.152100.78283.906
Primært resultat4.4971.4888.6505.3163.770
Finansielle poster netto-111-713-782-874-1.418
Resultat før skat4.3867767.8684.4422.352
Årets resultat1.6821.3305.7002.2082.130
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
6.000
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver00192959-
Materielle anlægsaktiver7.0628.7565.9145.1995.212
Finansielle anlægsaktiver16.19016.19016.19016.1901.207
Anlægsaktiver i alt23.25224.94722.29622.3486.420
Omsætningsaktiver137.969168.826157.449141.907162.077
Aktiver i alt161.221193.772179.745164.255168.497

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital91.73190.04988.71983.018103.120
Langfristet gæld2.9834.5752.9652.5192.764
Kortfristet gæld63.76596.10583.16470.70156.651
Passiver i alt161.221193.772179.745164.255168.497
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
200.000
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
120.000
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-04-012021-04-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-03-31